Synaj.tvWydział Duszpasterstwa Młodzieży

Informacje ogólne

JACHTEM NA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W PANAMIE

Czas rejsu został podzielony na 11 etapów. Jacht wypłynie z Trójmiasta 25 sierpnia 2018 roku, a jego celem jest Panama i udział załogi w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 roku. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje elektroniczna kolejność zgłoszeń, które będą się odbywać w czterech turach. Pierwszy termin upływa 12 stycznia 2018 roku, drugi 26 stycznia 2018 roku, trzeci 9 lutego 2018 roku, zaś czwarty 23 lutego 2018 roku. Czas składania podań kończy się o godz. 16 we wszystkich wymienionych terminach. Koszty udziału w wyprawie są podane na stronie SPOZŻ.

Dla potrzeb realizacji Projektu w zakresie rejsu morskiego przyjęto, że Załoga jachtu na każdym z etapów liczyć będzie 8-10 osób, z czego co najmniej 50% posiadać będzie wymagane kwalifikacje–stopnie żeglarskie. W dwudziestotygodniowej żegludze przewiduje się udział ogółem 80–100 uczestników, głównie młodzieży. Każdorazowo załogą dowodzi kapitan z pomocą trzech oficerów wachtowych.

Na każdy dwutygodniowy etap uczestnicy będą wyłaniani poprzez kwalifikacje krajowe 1-9 osób oraz międzynarodowe 1-2 osób.

Nad Projektem objął Honorowy Patronat J. E. Andrzej Jeż Biskup Tarnowski

Partnerami Projektu są:

1. Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej,

2. Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" w Tarnowie oraz

3. Klub Morski TG "Sokół" w Nowym Sączu.

 

W POGONI ZA JACHTEM

„W pogoni za jachtem” to pomysł powstały przy okazji inicjatywy Jachtem na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. Jego ogólną ideą jest podróżowanie wraz z młodzieżą do miejsc wymiany załogi jachtu Dunajec. 

Z powodu odległości w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, udział weźmie stosunkowo niewiele osób z Diecezji Tarnowskiej, dlatego Centrum ŚDM Tarnów planuje organizować wydarzenia, które pośrednio związane będą ze spotkaniem młodych w Panamie. Dzięki temu chcemy powiększyć grono osób, które wyruszą wspólnie w podróż, aby świętować, spotykać się z młodzieżą europejską oraz z polonią, a przez to wszystko dawać żywe świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa.

Plan rejsu „Jachtem na Światowe Dni Młodzieży” obejmuje 11 odcinków, z których 5 żeglarze pokonają na wodach kontynentu europejskiego. Natomiast w plan wydarzenia „W pogodni za jachtem”, wchodzą dwie pielgrzymki, pierwsza – polska – która wiedzie wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego i druga – międzynarodowa –  której celem będzie Lizbona, stolica Portugalii. Pierwsza podróż połączona zostanie z hucznym pożegnaniem jachtu Dunajec w Gdańsku, skąd autokar wyruszy w stronę Świnoujścia, zatrzymując się po drodze w nadmorskich kurortach. Po dotarciu do celu, nastąpi wymiana załogi jachtu, a wesoły autokar „goniący jacht”, powróci do Diecezji Tarnowskiej. Druga podróż, zdecydowanie dłuższa, potrwa około 2 tygodni. Pokonując ponad 3 tysiące kilometrów jakie dzielą Tarnów od Lizbony, młodzi zatrzymają się w miastach europejskich, gdzie spotkają się z polonią oraz z osobami, które gościły w naszej diecezji podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dokładne plany wycieczek pozostają w fazie przygotowań, więcej informacji wkrótce!