Rekolekcje

Kursy dla młodych

1. Rekolekcje Spotkania

Integralna częścią programu Młodzi Na Progu są Rekolekcje Spotkania. Są one prowadzone przez specjalnie przygotowane ekipy Szkoły Nowej Ewangelizacji we współpracy z zespołami z danej parafii.

2. Dla kogo prowadzimy rekolekcje?

Jeśli chcesz, aby nasza ekipa przyjechała poprowadzić Rekolekcje Spotkania, prosimy, abyś sprawdził, czy Twoja wizja pracy z młodzieżą zgadza się z naszą:

– Prowadzisz program „Młodzi Na Progu”.

– Ewangelizowana młodzież zostanie zaproszona do wspólnoty, w której będzie mogła doświadczyć modlitwy uwielbienia, konkretnej formacji biblijnej i przygotowania do ewangelizacji.

– Podczas rekolekcji za bezpieczeństwo i dyscyplinę odpowiadają miejscowi animatorzy na czele z Księdzem – patrz „Odpowiedzialność Księdza”.

– Ekipa miejscowa uczestniczy w całych rekolekcjach, przygotowując się do stopniowego przejmowania i docelowego samodzielnego ich prowadzenia.

3.  Odpowiedzialność Księdza:

– obecność na całych rekolekcjach;

– zapewnienie dojazdu i powrotu uczestników z rekolekcji;

– zebranie pieniędzy od uczestników;

– uregulowanie należności za ośrodek;

– pokrycia kosztów ekipy i organizacji rekolekcji;

– dostarczenie listy uczestników dyrektorowi kursu najpóźniej tydzień przed planowanym wyjazdem;

– odpowiedzialność za bezpieczeństwo = ubezpieczenie swoich podopiecznych, opiekunowie – 1 na 10 osób, pełnoletni, w miarę możliwości wychowawcy z uprawnieniami;

– wygłoszenie kazań wg schematu rekolekcji podczas Mszy Świętej + posługa sakramentem pokuty.

4. Aby samemu prowadzić Rekolekcje Spotkania:

– Osoby, które chcą je prowadzić powinny wziąć w nich udział jako uczestnicy, lub, jeśli są dużo starsi, jako animatorzy.

– Osoby, które były uczestnikami, tworzą ekipy wspólnie z naszą ekipą stopniowo pełniąc i przejmując kolejne funkcje.

– Osoby posługujące formują się we wspólnocie modlitewno- ewangelizacyjnej. Jeżeli nie jest to SNE, to przynajmniej 3 osoby z przyszłej ekipy powinny mieć doświadczenie 3 kursów SNE.

– Kiedy ekipa będzie w stanie sama poprowadzić rekolekcje osoba z SNE, posiadająca odpowiednie kompetencje, udziela im prawa do prowadzenia Rekolekcji Spotkania.

– Prowadząc samodzielnie Rekolekcje Spotkania zgłaszamy je do biura „Młodzi Na Progu”.

5. Pokrycie kosztów ekipy i organizacji rekolekcji

Doświadczenie współpracy z wieloma wspólnotami i parafiami ukształtowało także pewne zasady pokrycia kosztów ekipy i organizacji Rekolekcji Spotkania, które na dzień dzisiejszy praktykujemy:

1. Jeżeli potrzebujesz, żeby do Ciebie przyjechała nasza ekipa (albo cześć ekipy) i pomogła Ci w prowadzeniu rekolekcji, to pokrywasz koszt dojazdu i zamieszkania w ośrodku dla wszystkich osób z naszej ekipy + dobrowolna ofiara na dzieło Młodych na Progu.

2. Dyrektor ekipy odpowiada za prowadzenie rekolekcji od strony metodologicznej i merytorycznej. Natomiast ksiądz, organizujący rekolekcje, odpowiada za wszystkie kwestie związane z dyscypliną i bezpieczeństwem uczestników, ośrodkiem, dojazdem i kosztami rekolekcji.