Zaproszenie na finał XXVIII Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego
Wpisany przez Marta Wideł
Piątek, 24 Kwiecień 2009 23:00

25 kwietnia br., o godz. 10.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 10 odbędzie się finał XXVIII Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
    Tegoroczna edycja odbiega od zwyczajnej formy. Tym razem utworami konkursowymi nie są dzieła powszechnie znanych poetów, ale ludzi młodych, którzy w strofy wiersza wpisali swoje doświadczenie religijne, przeżycie spotkania z Bogiem. Te niejednokrotnie wartościowe utwory skazane byłyby na zapomnienie, a mogą być dla innych odkryciem i inspiracją.

Na zachętę do podzielenia się poezją własnego doświadczenia wiary z rówieśnikami odpowiedziało 24 młodych ludzi. Ich wiersze zostały wydane w zbiorze pt. „Żyć prawdziwie to być przemienionym od wewnątrz”, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, Tarnów 2009.

W czasie spotkania finałowego nastąpi ogłoszenie werdyktu jury w kategorii: „Najlepszy utwór”. Drugą część zajmą - oceniane w osobnej kategorii - recytacje wierszy, przy czym każdy z autorów nie będzie prezentował wierszy własnych, ale utwory innych uczestników Konkursu.
Główną nagrodą w Konkursie jest wyjazd na 32. Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu (29 XII 2009 - 2 I 2010), organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé. Nagrodę główną otrzymują dwie osoby: jedna za twórczość, druga za recytację.

W skład Jury XXVIII Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego wchodzą:

• Jerzy Świtek -polonista, instruktor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie (Przewodniczący Jury)
  • ks. Paweł Płatek-dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej,
  • Agnieszka Serek- polonistka, pedagog VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie,
  • ks. Zbigniew Wielgosz- polonista, sekretarz Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.