joomla 1.5 templates

exemple cv

 
Kolejny film o bł. Karolinie wchodzi do kin
Wpisany przez ks. Paweł Górski   
Poniedziałek, 13 Luty 2017 16:10

poster1 big

„Zerwany Kłos” – film o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny – w kinach od 17 lutego 2017 r.

 

„Zerwany Kłos” to dramat historyczny o męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny w reżyserii Witolda Ludwiga. W rolę bł. Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, a w rolę jej ojca   – Dariusz Kowalski. Film wejdzie na ekrany polskich kin 17 lutego 2017 r. w dystrybucji Kondrat – Media.

Trwa I wojna światowa. Carskie oddziały panoszą się w okolicach Tarnowa. 16-letnia Karolina Kózkówna, ponosi śmierć męczeńską w obronie wiary. Jej ojciec obwinia się za śmierć ukochanej córki. Dzieje bohaterów dopełnia Teresa, która nosi w sercu tajemnicę o gwałcie zadanym przez kozaka.

Bł. Karolina pozostaje szlachetnym wzorem do naśladowania w obliczu prześladowania katolików na całym świecie. Ta prosta, wiejska dziewczyna ustrzegła swej dziewczęcej godności i dochowała wiary w Jezusa Chrystusa. Jest drogowskazem dla świata, w którym Boga próbuje zatrzeć się w ludzkim sercu, a samego człowieka odrzeć z jego godności. 

Twórcami filmu są studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W rolach głównych wystąpili m.in. Aleksandra Hejda (bł. Karolina Kózkówna) i Dariusz Kowalski  (Jan Kózka).

– Wszystkich nas łączy pragnienie nowej ewangelizacji świata poprzez kulturę, w tym także poprzez film. Mamy świadomość ogromnej potrzeby kształcenia i wychowania młodzieży w duchu tradycji narodowej, pielęgnowania polskości, a także rozwoju świadomości obywatelskiej i patriotycznej – podkreślają twórcy filmu z Fundacji Lux Veritatis .

Film pt.: „Zerwany kłos” został zaprezentowany publiczności wczesną jesienią 2016 na zakończenie jubileuszowych obchodów 100. rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózkówny. Premiera była zarazem wotum wdzięczności za dar spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem w Polsce podczas ŚDM. 

Lista kin w naszej diecezji:

Nowy Sącz, kino Sokół, 17 lutego – 2 marca

Tarnów, Marzenie, 17 lutego – 23 lutego

Tuchów, kino Promień, 3 marca – 8 marca 

Obsada:

bł. Karolina: Aleksandra Hejda

Teresa: Magdalena Michalik

Jan Kózka: Dariusz Kowalski

Władysław Mendrala: Witold Bieliński

Stary Kozak: Paweł Tchórzelski

Maria Kózka: Zuzanna Lipiec

Sorokin: Piotr Zajączkowski

Wieśniacy: Mirosława Marcheluk, Maciej Gąsiorek, Ryszard Mróz

Młoda Karolina Kózkówna: Oliwia Chmielewska

Scenariusz i reżyseria: Witold Ludwig

zdjęcia i montaż: Julian Kucaj

muzyka: Krzysztof Aleksander Janczak

producent: Fundacja Lux Veritatis

gatunek: Dramat historyczny, hagiograficzny

metraż: 95 minut