Oratorium o bł. Karolinie
Wpisany przez ks. Paweł Górski
Piątek, 25 Listopad 2016 12:27

2016oratoriumSpektakl słowno – muzyczny KAROLINA to artystyczne i filozoficzne przesłanie oparte na motywach życia niewinnej ofiary wojny – bł. Karoliny.

Idea spektaklu:

Spektakl jest:

- i ilustracją biograficzną ­ poetycką opowieścią o życiu i śmierci Karoliny

- i artystycznym i filozoficznym namysłem na istotą zła i dobra, nad źródłami przemocy
i źródłami miłości.

Dramat Karoliny jest wciąż współczesny, dotyka każdego człowieka, który staje się ofiarą bezdusznej przemocy. Jednym z głównych wątków spektaklu jest refleksja nad szczególną wspólnotą losu: ofiary i kata, Karoliny i jej mordercy oraz dramat tych, którzy nie mogli, nie chcieli, bądź nie byli w stanie tej tragedii zapobiec - Ojca i Matki Karoliny, Jej rówieśników
i środowiska. Ich także dotknęło zło, zło bezradności wobec przemocy.

Muzyka.

Muzyka, stworzona przez kompozytorów poruszających się w różnych stylistykach muzycznych łączy nieraz bardzo skrajne gatunki. Od czysto klasycznych rozwiązań w obsadzie symfonicznej z chórem i solistami oraz sekcją rytmiczną, poprzez soul, balladę jazzowa, elementy tanga, blues’a, aż do mocnych rockowych brzmień. Unikatowa muzyka jest elementem wyróżniającym spektakl.

Wykonawcy.

Połączenie amatorów - uczestników Diecezjalnych Warsztatów Muszycznych, studentów muzyki i uczniów szkoły muzycznej z zawodowymi wykonawcami stanowi o wartości tego przedsięwzięcia

Autorem tekstu jest Andrzej Pacuła ­ poeta, autor scenariuszy teatralnych; autorami muzyki ­ Ryszard Kusek oraz Witek Góral.

Czas trwania spektaklu ­ ok. 1 godzina 45 minut

Miejsce: